Педагогика-наука за възпитанието,обучението и образованието

събота, 24 април 2010 г.

Ян Амос Коменски


Ян Амос Коменски чешки религиозен деец, мислител, общественик, родоначалник на съвременната педагогика, е роден на 28 март 1592 г. в моравското село Нивнице Ян Коменски произхожда от религиозно семейство, принадлежащо към протестантската общност Чешки братя. Той започва образованието си в училището на Братята. От 1608 до 1610 г. Коменски учи в латинско училище. По-нататък Коменски се образова в академията на Херборн и в университета на Хайделберг. През 1614 г. Коменски става директор на училището на протестанстката общност в Пршеров, което е начало на неговата изследователска и публикационна дейност. На 24 годишна възраст той става пастор и заминава да живее във Фулнек, където също е директор на протестантското училище. Във Фулнек Коменски се запознава с първата си съпруга - Магдалена. След потушаването на Чешкото въстание през 1621 г. Коменски е принуден да се укрива в различни селища на Чехия и Моравия. През 1622 г. от чума умират жена му и двете му деца. През 1624 г. Коменски заживява в Брандис на орлици,където заживява с втората си жена. През 1641 г. заминава за Англия, където е поканен да приеме поста първи президент на Харвардски университет. На следващата година той се премества да живее в Швеция, а след това пребивава в Ухер (Германия). През 1648 г. Коменски се връща в Лешно, където умира втората му жена, а година по-късно той се жени за трети път.
През 1650 г. Коменски е поканен да помогне за организирането на масови училища в Унгария. Там той издава Пансофистко училище. Също в Унгария Коменски приключва работата си върху първия в човешката история илюстрован учебник.наречен Светът в картини, издаден на латински език през 1658 г. През 1656 г. Коменски отново е в Лешно, където при пожар изгарят ценни негови ръкописи, в т.ч. и на чешко-немския речник, върху който Коменски работи почти през целия си съзнателен живот. Той безуспешно се опитва да възстанови своите трудове и изпада в депресия. Краят на живота на Ян Коменски настъпва в Амстердам на 15 ноември 1670 г.
Трудове Дейността на Ян Коменски се определя в съвременността като изключително плодотворна, а личността му - като всестранно развита. Неговите идеи в областта на мисленето и най-вече на педагогиката имат революционен характер. Ето защо, Коменски се определя за родоначалник на съвременната педагогика. Делото му надхвърля европейските граници и има световно значение, а трудовете му имат мащабен и енциклопедичен характер.
Дидактика Велика дидактика е основното педагогическо съчинение на Ян Амос Коменски. С него той изпъква като създател на първата цялостна система на педагогиката в историята на педагогическата мисъл. Ян Амос Коменски работи над това класическо съчинение повече от 10 години. Замисля го през време на гонението му като член и свещеник на сектата „Чешки братя”. В замъка Вилчец, където има библиотека, той попада на наскоро издадената на немски език „Дидактика“ на Елиа Боден. Беглото запознаване с тази дидактика го подтиква да се залови да напише друга, своя дидактика. В селцето Слупне, където се крие, той нахвърля плана на своята дидактика и написва много глави от нея (1625-1627). Принуден да напусне родината си, той се вижда заставен да прекъсне писането. В първоначалната редакция на чешки език съчинението бива завършено в Лешно през 1632 г. Този текст разглежда редица въпроси с оглед на конкретни чешки условия.
Със съчинението си Коменски се надява да помогне за културното възраждане на своята разорена родина. През 1635 г., когато е ректор на гимназията в Лешно, той започва да превежда „Дидактиката“ на латински език, който по това време е международният език на учените хора. При превеждането той изоставя пасажи и мисли, които засягат пряко чешкия народ и чешките условия, разширява други части, формулира по-точно и по-пълно редица основни положения, подобрява композицията на цялото съчинение. Написаната на латински език „Дидактика“ цели вече подобряването на учебното дело във всички страни. Дидактичните проблеми се преплитат с пансовските стремежи на автора, с желанието да се работи за разбирателството между хората от всички нации и за установяване на мир на земята.

Няма коментари:

Публикуване на коментар